KURSER INOM MINDFULNESS OCH medkänsla
Vårt mål på Yeshin Norbu är att göra tekniker för meditation inom mindfulness och medkänsla tillgängliga för alla. Precis som vi går på gym för att träna kroppen fysiskt så vill vi bidra till en revolution där mindträning och meditation blir en självklar del av livet för att ta hand om våra hjärnor och sinnen.
Vi erbjuder ett antal program som har utvecklats av ledande experter inom mindfulness, meditation och psykologi. Alla våra program är baserade på forskning och har haft tusentals deltagare runt om i världen i miljöer som sträcker sig från företag till skolor och i både kliniska och icke-kliniska miljöer.
Program inom området medvetenhet och medmänsklighet som vi för närvarande erbjuder är:
MSC-meditationsprogram
MSC är förkortning för Mindfulness, Selflessness och Compassion. MSC-meditationsprogrammet är baserat på psykologi och neurovetenskap samt buddhistisk psykologi. Det består av de tre grundelementen för att träna hjärnan och sinnet: Genom att träna fokus och medvetenhet kan vi se djupare i hur saker existerar i samberoende (osjälviskhet) och odla positiva egenskaper som medkänsla (medlidande).
MSC-meditationsprogrammet har tre moduler:
- Grunderna i Mindfulness (nivå 1)
- Grunden för osjälviskhet (nivå 2)
- Grunderna för medkänsla (nivå 3)
Varje modul består av åtta två-timmars sessioner. Varje session innehåller en presentation, olika guidade meditationer och gruppdiskussioner. Deltagarna förväntas göra de meditiationsövningar som ingår minst tre gånger mellan varje tillfälle. Vid det sista tillfället i varje modul går vi igenom hur man integrerar övningarna i dagliga livet.
MSC-meditationsprogrammet har utvecklats av de kända meditationslärarna Glen Svensson baserat på Alan Wallace arbete.
16 Riktlinjer
16 Riktlinjer är ett program för att utveckla empati, medkänsla och resiliens i det dagliga livet, skapat av Stiftelsen för odling av medkänsla och visdom, FDCW.
Att odla känslomässig balans
Att odla känslomässig balans Cultivating Emotional Balance (CEB) ger ett antal olika, praktiska färdigheter som leder till en bättre förståelse av vårt känslomässiga liv och ökar konstruktiva emotionella tillstånd. De kontemplativa metoderna i CEB hjälper oss öka glädjen av att bara vara och glädjen över att leva i enlighet med våra grundläggande värderingar.
Programmet utvecklarlades av Alan Wallace, Paul Ekman, och Eva Ekman som ett resultat av samtalen inom Hjärnan och livet med Dalai Lama om destruktiva känslor år 2000.
Medveten självmedkänsla (MSC)
MSC kombinerar kunskaper om mindfulness och självmedkänsla för att ge ett kraftfullt verktyg för känslomässig resiliens. MSC utvecklades av Christopher K. Germer, PhD, ledande inom integration av mindfulness och psykoterapi, och Kristin Neff, PhD, banbrytande forskare inom självmedkänsla.
Kommande kurser inom Mindfulness och Medkänsla
[add_eventon_list wpml_l1="sv" wpml_l2="en" number_of_months="5″ hide_mult_occur="no" val="4″ eventtop_style="2″ event_type="1337″ event_type_2="1499″]